Udar cieplny

Udar cieplny nazywany także słonecznym, spowodowany jest przegrzaniem organizmu spowodowanym przykładowo  długim przebywaniem na słońcu. W tedy to dochodzi do znacznego ogrzania ciała i jego zdolności do ochłodzenia się nie wystarczają by pozbyć się nadmiaru ciepła.
Objawia się on gorącą zaczerwienioną skórą, czasem na niej mogą pojawić się bąble jako wynik oparzenia.  Udarowi cieplnemu może towarzyszyć oparzenie słoneczne skóry I ale także nawet II stopnia. Gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie przebiegające z bólami i zawrotami głowy.  Przyspieszone tętno i ciśnienie tętnicze także mogą towarzyszyć udarowi cieplnemu podobnie jak wymioty i nudności. W skrajnych sytuacjach może dojść u pacjenta do zaburzeń świadomości  i zaburzeń psychicznych a nawet do całkowitej utraty przytomności.

Pierwsza pomoc

Pacjent przytomny:

 

Pacjent nie przytomny:

 

Nie pozwól pacjentowi, który doznał udaru słonecznego by gwałtownie się ochłodził np. wskoczył w celu ochłody do jeziora czy morza lub poszedł wziąć zimny prysznic, gdyż może to zakończyć się wstrząsem termicznym.

 

autor : ratowniczka 

 

Portal skierowany do osób zawodowo związanych z medycyną ratunkową oraz osób będących entuzjastami tej dziedziny medycyny. Treści umieszczone na stronie nie stanowią fachowych porad ani nie zastępują podręczników naukowych.
free website templates